ŠENA-greenkeeping-066-banne

plisen-snezna-01

Řešíme za vás

certfikované postřiky
odborná aplikace
stálý dohled nad kvalitou
preventivní ošetření
pravidelná hnojení
biohnojiva
chráníme děti

Volejte Tomáše Šenu
telefon: 608 37 36 37

Plíseň sněžná!

A udělali jste proti ní na podzim něco? Například hloubkovou aerifikaci? Nevíte, jak aerifikace může pomoci předejít plísni sněžné? Jde to ještě nějak zachránit?

Zapomeňte na chvíli, že mluvíme o trávníku. Bavme se o živém organismu (to trávník ostatně je), víme přeci, že pokud je organismus slabý a strádá, je velmi snadno napadnutelný chorobami či škůdci. Proto se vždy mluví o prevenci a posilování organismu jako o účinné cestě, jak předejít zdravotním komplikacím.

Nedostatek živiny

Nemá-li tráva kořenový systém do hloubky 10 cm čí více, je pravděpodobné, že často strádá nedostatkem živin. Mělký kořenový systém má mnohem menší absorpční schopnosti než sytém v hloubce 10 cm. Živiny se z půdy přirozeně vyplavují a klesají níž do větší hloubky. Jakmile se dostanou pod úroveň kořenů, stanou se pro trávu a její kořenový systém definitivně nedostupné a živiny bez plného využití prosáknou do spodních vod či se usadí v nepropustných vrstvách.

Je tedy zásadní pracovat permanentně na tom, aby se kořenový systém trávníku prohluboval a houstnul. Jeden z mála zásahů je právě aerifikace (rozpíchání trávníku do co největší hloubky a zasypání děr bílým pískem). Díry po aerifikaci pak slouží pro kořeny jako zkratka či průchod do hlubších vrstev.

Tráva v zimě nespí

Důležité je si také uvědomit, že tráva v zimě nespí! Nadzemní část rostlin je v klidu, ale právě při nižších teplotách dochází k lepšímu pohybu draslíku v půdě. A právě draslík je klíčový prvek pro růst kořenů. Proto se hnojí na podzim a v zimě draslíkatými hnojivy, aby se podpořil růst kořenů.

V lednu, kdy obyvkle dochází k oblevě, je vhodné provést druhou (případně aspoň první) dávku hnojení trávníku draslíkatým hnojivem (např. PURE Autumn). Hnojivem posílíte jak kořenový systém, tak i nadzemní část, která bude lépe odolávat napadení plísní sněžnou (sněžná světlerůžová plísňovitost trav).

Léčba trávníku

Jestli jste prevenci úplně zanedbali, nebo i přes prevenci došlo k napadení plísní, je nutné, abyste ihned jak takové místo objevíte, aplikovali bio-fungicid. Tento patentovaný přípravek je jako jediný postřik schválený  proti travním plísním a navíc posiluje odolonost rostlin. Dále je potřeba trávník perfektně vyčistit a vyhrabat. Mělo by následovat dosetí a nahnojení trávníku a na konec je vhodné trávník pocukrovat jemným substrátem a případně lehce přiválcovat.

Zlikvidujeme plíseň, přihnojíme - více zde. Jednou pro vždy budete mít pokoj od hnojení a postřiků.

 

 

Trávníkář

Tomáš Šena, trávníkář

 

 

 

 

 

 

 

Tomáš Šena
Odborník na anglické trávníky...