O nás

Domácí trávník je náš svět

Jsme specialisté primárně na domácí anglické trávníky, ale rádi pomáháme i fotbalovým klubům, obecním či zámeckým trávníkům. 

Náš příběh - kde jsme se vzali

Dokud je trávník zdravý a hezký, jsou všichni spokojení. Když se ale začne kvalita trávníku zhoršovat, jdou všichni pro radu k nejbližšímu zahradníkovi. Když rady zahradníků nepomohou, je jeden odborník na trávníky, na kterého se ve finále obrátí každý. A tím je trávníkář Tomáš ŠenaTravniky SENA  (6)

Tomáš Šena rodák z pražských Lysolají, vystudoval EkoGymnázium, zaměřené na udržitelný způsob života, následně se na České zemědělské univerzitě při studiu oboru Obchod a podnikání s technikou zaměřil na stroje pro údržbu golfových hřišť. Právě tehdy se v jeho hlavě zrodil nápad, spojit svůj koníček, sekání trávy, s podnikáním. Jeho cílem nebylo sekat "nějaké" trávníky, ale starat se o ty nejlepší anglické až golfové trávníky úspěšným lidem u nich na zahradě. To se psal rok 2002, kdy dokončil univerzitu. 

Ještě před tím než se do podnikání vrhl, chtěl nabrat zkušenosti. Proto vyrazil na roční studijně pracovní pobyt do Austrálie. Po návratu se nechal zaměstnat jako nákupčí v Mountfieldu, pak strávil rok v marketingu zemědělské techniky a ve finále ve vydavatelství časopisu Golf Digest. Ale to už byl rok 2006 a Tomáše už definitivně táhlo vlastní podnikání. V únoru 2006 založil obchodní značku ŠENA GREENKEEPING s heslem "1. odborník na anglické trávníky". 

První rok podnikání probíhal ještě při zaměstnání ve vydavatelství, ale druhý rok už se do trávníkaření pustil naplno. Začínal s nákladním vlekem za osobním autem, kde vozil své trávníkářské vybavení. Základní službou bylo pravidelné udržovaní trávníků, což je činnost, kterou dělá firma dodnes. Prvním zaměstnancem se stala Tomášova sestra Věrka, která mu je celou jeho podnikatelskou éru po boku.   Travniky SENA  (3)

V roce 2008 spustil svůj první eshop s anglickými vřetenovými sekačkami ATCO, organickými hnojivy Pure a travním osivem z Osevy Uni. 

Díky svému zaměření a úzké specializaci měla firma od začátku velmi náročné zákazníky, díky kterým celý tým piloval preciznost, spolehlivost, důvěru, komunikaci. Protože, kdo chce mít doma anglický trávník, bývá sám velmi pečlivý, zodpovědný až pedantský. V prvních letech prošel Tomáš několika horkými zkouškami, které ho zocelily a posunuly dál a to nebyly jen trávníkářské oříšky, ale i podnikatelské. Jako když v Anglii ukončili výrobu sekaček ATCO, a Tomáš musel zavřít krám.   Vřetenová sekačka ATCO Royale v akci-min

Informace o jeho schopnosti léčit a regenerovat zanedbané trávníky se však pomalu začala šířit Českem. V roce 2011 se Tomáš rozhodl, že začne vyvíjet vlastní vřetenové sekačky. Paralelně s tím začal svou cestu ke vřetenové sekačce popisovat na blogu SenaTomas.com a navíc na druhém blogu se rozhodl radit všem zájemcům o zdravý a hezký trávník, tím vznikl aktuálně nejčtenější blog o trávnících Miluju Svůj Trávník. 

O dva roky později, v zimě 2013, založil firmu Swardman a v roce 2015 zahájil s novým týmem výrobu vřetenových sekaček Edwin a v roce 2017 výrobu Electer. V zimě 2019 získala Electra dokonce Electra ocenění German Design Award. Edwin_Sena-min

Neplánovaně však na jaře 2019 skončil ve Swardmanu, jak v roli ředitele, tak v roli spoluvlastníka. V té době už byly sekačky Swardman celosvětově známou značkou a radostně s ní sekali zákazníci ve více než 25 zemích světa.

Druhý den poté, co zabouchl jedny dveře, otevřel nové s názvem ŠENA SHOP a Centrum Vřetenových Sekaček. Díky nečekaně nabyté podnikatelské volnosti, se pustil rychle do práce s velkým nadšením, takže věrní zákazníci v podstatě obratem začali v novém eshopu nakupovat. 

ŠENA SHOP vznikl na jednoduché myšlence, kterou Tomášovi podsouvali celou dobu právě jeho zákazníci: "Chceme používat stejné věci jako používáte vy při trávnikaření, jsou vyzkoušené a jsou za rozumnou cenu." Tím pádem ŠENA shop zařadil do sortimentu postupně vše, co firma roky používala v profesionální péči o trávníky a výhradně jen to. Pokud něco není v sortimentu firmy, tak to prostě není pro péči o trávník, ve stylu Tomáše Šeny, potřeba. Travniky SENA  (7)

Tomáš každé vybavení, každý produkt, který začal používat při údržbě zahrad, kriticky zhodnotil, produkt, stroj musel mít ekonomický smysl - návratnost,  musel splňovat požadavky malých zahrad a nebo musel mít mimořádný přínos pro kvalitu trávníku. Tomáš nikdy neutrácel za blbosti, vždy pořizoval vybavení tak, aby mu vydrželo minimálně pět let, ale návratnost byla do dvou let. A tento přístup se promítl do celé organizace firmy. 

V roce 2020 se Tomáš opět pustil se svým týmem do vývoje nových vřetenových sekaček, které nazval ELO. Unikátní hliníkové aku sekačky opět vzbudily pozornost nejen v Česku, ale i v zahraničí. Schopnost hledat mezery na trhu je důsledek jeho vnímavosti k okolí a umění si věci spojovat dohromady s možná až vizionářským pohledem na vývoj trhu.

Showroom sena praha

Tomáš absolvoval mnoho trávníkářský školení, je velkým fanouškem Tomáše Bati a dokonce absolvoval Baťovu akademii. Od své maminky Marie a tatínka Jana získal schopnost sloužit a být užitečný. A schopnost sloužit je kostrou celého jeho trávníkářského snažení, vše co dělá, dělá tak, aby to bylo užitečné pro jeho zákazníky. Proto je soulad s Baťovou filosofií tak velký, proto věří, že takový přístup vytváří spokojené zákazníky, ale i spokojené spolupracovníky. 

Jak říkal, Tomášův idol závodník formule 1 Ayrton Senna: "Byl jsem stvořen být první." To je motto, které je mu vlastní, protože nekopíruje, nejde v davu, razí cestu, je kreativní, udává směr a trendy. Z toho těží všichni jeho zákazníci, protože vždy dostávají nejlepší poměr cena/výkon.