Bez chemie

“Jen se na to podívej... Vidíš to? To není země, to je zahrádka. A jestli máš srdce, tak to musíš cejtit.” ozvalo se moudrým hlasem, který pokračoval: “Jdi s tou chemií do hajzlu!” Poznáte z jakého filmu je tento monolog? 

Péče o trávník bez chemie je naše DNA. Není to zase tak dávno, kdy umělá hnojiva a pesticidy neexistovali a přesto se dařilo zemědělcům, zelinářům i zahradníkům. Používali staletími prověřené přírodní suroviny jako jsou organická hnojiva, komposty a výluhy z bylin. 

Když zakladatel firmy Tomáš Šena začal v roce 2006 udržovat profesionálně první zahrady s použitím umělých hnojiv, záhy i díky reakci zákazníků pochopil, že tudy jeho cesta nevede. Již o dva roky později přešel zcela na výživu trávníků pomocí organominerálních hnojiv a kompostů. během dalších pár let upustil i od používání pesticidů jako jsou třeba fungicidy a herbicidy.  

Málokdo z profesionálních trávníkářů tehdy věřil, že lze mít hezký trávník bez chemie. Čas však plynul, Šena se dál držel své cesty a postupně se k ní začali přidávat další a další zákaznici i konkurenti. A ve finále i ti největší výrobci umělých hnojiv, kteří roky ničili půdu a podzemní vody, zařadili do svých sortimentů přírodní hnojiva. Tím dali finální knockout celé své chemické éře a sami uznali, že to nebyl ten nejlepší směr. 

Na začátku jsme byli pionýři, průkopníci na českém trhu, po více jak 15 letech jsme leadři a dál udáváme směr v šetrné péči o trávníky.

 

Více o vlivu chemie na vodu v tomto článku na blogu Miluju Svůj Trávník.